Ergonomické nosiče a ich rozdelenie

od autora: | 12. júna 2021

VAROVANIE: Tento článok je monštruózne dlhý a vyčerpávajúci. Pri jeho vzniku síce nebolo ublížené žiadnym deťom ani zvieratám, ale jedna matka zožrala viac čokolád, ako je jej denná norma.

Jeho zjednodušenú verziu sa budem snažiť dopísať čo najskôr, ale zatiaľ budete musieť pretrpieť tento elaborát o veľkosti rigoróznej práce.

Prehľad nosičov a ich rozdelenie

Prosím berte na vedomie, že zoznam nosičov, ktorý tu uvádzam, je iba za účelom všeobecného prehľadu. Nové nosiče neustále pribúdajú, a ich podrobnejší zoznam aj s vekovým odporúčaním nájdete na Facebooku v skupine Nosenie detí s láskou – Rozdelenie nosičov

Rovnako tam nájdete aj zoznam požičovní a eshopov a zoznam regionálnych podporných skupín.

Ergonomické nosiče verzus klokanky

Vo všeobecnosti delíme nosiče na dve základné kategórie: ergonomické nosiče a neergonomické nosiče, tzv. klokanky alebo visítka :). Nosenie v neergonomických nosičoch je nepohodlné ako pre dieťa, tak aj pre rodiča (mnohí rodičia, ktorí takto chvíľu nosili svoje dieťa sa potom sťažovali ako ich z nosenia bolí chrbát, sú unavení a dieťa im v nosiči plače, pričom častokrát ani len netušia, že ergonomické nosenie je o niečom úplne inom). Viac o klokankách a prečo v nich nenosiť sa dočítate na týchto stránkach:

Klokanka verzus ergonosič

Stop klokankám

Rozdiel medzi klokankou a ergo nosičom

Užitočné články

Článkov o tom, prečo nenosiť dieťa tvárou od seba, alebo všeobecne o tom, prečo je dobré deti nosiť (ergonomicky), je na internete veľa, osobne dávam do pozornosti blog a články na Mama ma nosí s láskou a články od caciky

Plus, na začiatok by som ešte odporučila článok od caciky o tom, Na čo si dávať pozor pri nákupe nosiča cez bazár.

Rovnako dôležitý je aj tento článok ohľadom napodobenín.

Šatka ako najlepší nosič

Takže, ak ste sa rozhodli nosiť svoje dieťa ergonomicky, super v prvom rade, ak sa chystáte nosiť od narodenia, rada by som upozornila na to, že pre bábätko je najlepším nosičom v prvých troch mesiacoch šatka, žiadny nosič sa jej nevyrovná ani z hľadiska komfortu, ani z hľadiska správnosti napolohovania bábätka. Šatka má veľa výhod a netreba sa jej báť, viac o výbere baby šatky tu:

Pevná šatka – charakteristika, výber, starostlivosť

Ak šatku stále odmietate alebo vám jednoducho nevyhovuje z rôznych dôvodov, poprípade hľadáte nosič na väčšie dieťatko, môžeme pristúpiť k podrobnejšiemu rozdeleniu nosičov.

VAROVANIE č.2 – Nosiče sa od seba navzájom líšia v oveľa menších detailoch, než aké tu uvádzam – každý nosič má iné ramenné popruhy (dĺžka, polstrovanie), iný bedrový pás (dĺžka, tvrdosť, ohybnosť, polstrovanie), iný spôsob regulácie výšky a šírky chrbtovej opierky, iný spôsob zapínania či viazania, atď. Preto je veľmi dôležité nosič pred kúpou vyskúšať, inak kupujete mačku vo vreci a riskujete, že vám na vašu postavu alebo na postavu vášho dieťaťa nesadne.

Rozdelenie v závislosti od typu nosiča

Full Buckle / Plne prackové nosiče

Nosiče, ktorých bedrový pás aj ramenné popruhy sa zapínajú na pracky. Asi najobľúbenejší a najpoužívanejší typ nosičov skrz ich praktickosť a rýchlosť. Dnes už existujú plne prackové nosiče vhodné od narodenia až po predškolákov, čiže vyberie si určite každý. Praktické, keď už dieťa behá, nosič môžete mať stále na sebe a nepovláčite ho po zemi. Super aj pre príležitostne sa nosiace deti, kedy sa rodičovi proste nechce na tú chvíľu viazať šatka.

Rodičia ich obľubujú najmä preto, lebo netreba nič viazať manipulácia s nimi je väčšinou rýchla a jednoduchá – zapnete si bedrový pás, vložíte dieťatko a zapnete ramenné popruhy a idete. Ich nevýhoda je v prípade, ak nosia obaja rodičia (prípadne ďalší ľudia) v tom istom nosiči, treba ho vždy nanovo „nastaviť“ na danú osobu – a tu už je komplikovanosť nastavenia pri rôznych značkách rôzna. Ideálne je vyskúšať si rôzne nosiče, aby ste jednak vedeli, ktorý sadne na vašu postavu, a druhak, ktorý sadne vášmu dieťatku (deti vedia byť ohľadom nosičov nesmierne vyberavé).

Miest, kde môžete nosiče vyskúšať, je čoraz viac, rovnako aj požičovní, záleží na tom, kde bývate – ale v skupine Nosenie detí s láskou na facebooku nájdete zoznamy regionálnych skupín aj zoznam požičovní či kamenných obchodov.

Značky: Manduca, Liliputi, Kibi, Ergobaby, Tula, Fidella Fusion, African Baby Carrier, Beco, Boba, EmeiBaby, Blue Bear, Je Porte Mon Bebe, Patapum, Noiga, Skaldino, Zumbucca, Bimbi, Lenka nosítko, LennyLamb, Isara, Karaush, Rischino, Madame Googoo, Love&Carry, Kokadi Flip, Buzzidil, Sestrice, Moyo, a mnoho ďalších, tieto sú u nás najbežnejšie

Half Buckle / Kombinované nosiče

Polo/viazacie nosiče. Väčšinou je bedrový pás na pracku a ramenné popruhy sa viažu – sú buď látkové alebo šatkové. Super, ak chcú nosiť ľudia rôznej postavy, viazacie popruhy sa vedia krásne prispôsobiť akejkoľvek postave, prenastavovať netreba nič, keďže sa vždy nanovo viažu – čo je vlastne výhoda aj nevýhoda zároveň, lebo niekomu sa jednoducho viazať nechce (nič, ani toto, ani šnúrky do topánok )

Existujú rôzne kombinácie polo-viazacích nosičov, s bedrovým pásom, ktorý sa viaže, a ramennými popruhmi na pracku, či bedrovým pásom na RS krúžky a viazacími popruhmi.

Značky: Storchenwiege, Bondolino, Oscha, Fidella, Rischino, Lenka, DidyKlick, Buzzidil, Kokadi

Viazacie ergonomické nosiče

Bedrový pás aj ramenné popruhy sa viažu. Ich variabilita je veľká – existujú látkové aj šatkové varianty, so širokými popruhmi, s úzkymi popruhmi… Tieto nosiče sú niečo medzi šatkou a nosičom – nasadzujete si ich ako nosič, ale pohodlnosťou sa často vyrovnajú šatke. Veľmi obľúbená voľba práve rodičov nosiacich v šatke – žiadne pracky, spony, žiadne nastavovanie.

Ich nevýhodou je – ako už určite tušíte – viazanie Je ale pomerne jednoduché a zvládne ho každý. Ďalšia nevýhoda je pri chodiacom dieťatku, a škaredom počasí – šatkové aj látkové popruhy jednoducho povláčite po zemi pri ich viazaní.

Tento typ nosičov je ideálny pre novorodencov a rodičov, ktorí sa boja šatky (napr. Fidella Flytai alebo Didytai či Hoptye), prípadne ako ekonomický nosič na nosenie doma (rôzne druhy meh-daiov) či ideálny nosič na leto (látkové meh-daie). Meh-daie bývajú vo veľmi príjemných cenových kategóriách a väčšina ich je super skladných, nezaberú veľa miesta.

Značky: Liliputi, Al&Izi, Love&Carry, Didy Tai, Hop Tai, Lenny Lamb Wrap Tai, Harma Meh Dai, Kokadi Tai Tai, Fidella FlyTai

Onbuhimo

Nosič bez bedrového pásu, ktorý si nasadíte ako batoh. Primárne určený na nosenie na chrbte, ale dá sa v ňom nosiť aj vpredu. Jeho výhodou je rýchlosť, skladnosť, jednoduchosť. Nevýhodou je malá nosnosť – keďže absentuje bedrový pás, všetku záťaž máte na ramenách

Vhodný pre sediace detičky – ideálny pre chodiace deti, ktoré sa raz za čas potrebujú na chvíľku odniesť. Nie je určený na dlhé nosenie, skôr na občasné poponášanie. Super pre tehotné ženy, ktorým bedrový pás vadí skrz bruško. Ďalšia výhoda je, že dieťa dokážete dať dostatočne vysoko.

Značky: Kokadi, Mirkine, MaMy, Lenny Lamb, Fidella, Moyo, Rebela, Buzzidil

Rozdelenie nosičov v závislosti od nosnosti/veku bábätka pre ktoré je nosič vhodný

Prosím, berte na vedomie, že toto rozdelenie je len orientačné. Každé dieťatko je výnimočné a rastie svojím tempom, má inak dlhé nohy v pomere k trupu, tým pádom mu môže daný nosič sadnúť v úplne inom veku. Preto je najlepšie nosič vyskúšať.

Vhodné od narodenia (konfekcia 50/56) vďaka sťahovaniu/viazaniu

Značky: Fidella Fusion Baby Size, DidyTai, Fidella Fly Tai Baby Size, Hop Tye, Storchenwiege nosič, EmeiBaby, Buzzidil Baby Size, Kokadi Flip Baby, Kokadi Tai Tai Baby, DidyKlick, Rischino Flexible, MoniLu Uni Start, Sestrice ONE

Tieto nosiče sú podľa mnohých poradkýň nosenia pre malé dieťa najvhodnejšie (hneď po šatke) – väčšinou sú vyrábané zo šatkoviny a teda obopnú dieťatko tak, ako šatka a prispôsobia sa jeho telu. Tieto nosiče aj ja najradšej odporúčam na novorodencov, manipulácia s nimi je pomerne jednoduchá a hlavne rýchla. Nosiče sú príjemné, a extra hlavne tie viazacie (ako Fly Tai, Hop Tye, Didy Tai) sa dokážu prispôsobiť akejkoľvek postave nosiaceho.

Tieto nosiče rastú spolu s bábätkom – pomocou sťahovania sa prispôsobujú veľkosti dieťatka (na výšku a na šírku). Je možné v nich nosiť bábätko s nôžkami von, čo je veľká výhoda, nemusíte sa báť, že dieťatku bude niečo tlačiť na nožičky a vyvolávať v ňom odrážací reflex.

Vhodné od narodenia s integrovanou novorodeneckou vložkou:

Značky: Liliputi, Manduca, Rischino, Beco, Zumbucca starší model 2014

Tieto nosiče sú oproti nosičom s externou novorodeneckou vložkou praktické z toho hľadiska, že novorodenecká vložka je súčasťou nosiča, čo je šikovné riešenie, keďže medzi nosiacim a dieťaťom je minimum látky. U Liliputi a Beco je vložka odnímateľná, u Rischina a Manducy je neodnímateľná, ale dá sa zložiť tak že staršiemu dieťatku nezavadzia. Vložka u Rischina je flexibilná do výšky aj do šírky, u Manducy je možnosť upnutia do 3 výškových pozícií po bokoch cvokmi, u Liliputi sa vložka „nasadí“ na suchý zips a reguluje takisto pomocou cvokov (dvoch).

Dnes už sa od nosičov s akoukoľvek (aj integrovanou) novorodeneckou vložkou upúšťa a aj firmy reagujú na dopyt tým, že vymýšľajú nosiče rastúce, ktoré sa oveľa lepšie prispôsobia malým deťom v každom rastovom štádiu. Na trhu sa však tieto nosiče ešte stále nachádzajú a rodičia v nich s obľubou nosia – nosenie v nich je vďaka vložke možné a bezpečné.

Má však svoje nevýhody – vkladanie dieťatka je manipulácia naviac, ktorú nie každé dieťa znáša, a ani každý nosiaci Mňa osobne dosť rozčuľovalo, že kedykoľvek som si chcela Evku vybrať von z nosiča (kým bola vo vložke, nosila som v Liliputi), musela som si niekam sadnúť, oprieť si nohy o vyvýšený bod, vybrať ju z vložky, a zase naopak, ak som si ju tam chcela vložiť, zase sa celé toto muselo zopakovať. Čiže je to pomerne nepraktické a zdĺhavé, a zbytočne sa naťahuje manipulácia s novorodencom. Sú detičky, ktoré tento typ vložky absolútne netolerujú, v nosiči sa odrážajú, čiže opäť, ideálne je vyskúšať!

Nosiče s externou novorodeneckou vložkou:

Značky: Ergobaby, Boba, Je Porte Mon Bebé, Noiga, Tula

K týmto nosičom si väčšinou (treba sa informovať u každého nosiča) vložku treba dokúpiť. Ja osobne  tento typ vložky vôbec neodporúčam, keďže manipulácia s ňou je pomerne zložitá, je dosť komplikované do nej bábätko napolohovať, hlavne z pohľadu začiatočníka, mnoho nosiacich rodičov to dokáže odradiť a zneistiť. Rovnako je kvôli vložke narušená termoregulácia rodič-dieťa, v lete sa v tom uvaríte, v zime do toho zase dieťatko nedáte skrz oblečenie. Každopádne, nosenie novorodencov v týchto nosičoch je vďaka vložke možné, ale z môjho pohľadu absolútne neodporúčané. Tieto nosiče odporúčam používať až vtedy, keď sú dieťatku dobré bez nutnosti použiť vložku.

Vhodné od mesiaca (konfekcia 56):

Isara, Ergobaby Adapt (výrobca uvádza vhodnosť od narodenia, mne osobne by tam prišiel novorodenec utopený, takže preto ho hádžem do tejto kategórie, nový nosič je dosť tvrdý a nepoddajný a vydrží kratšie ako Ergo Baby Original, treba s tým rátať – ideál kupovať zanosený z bazárika), Bondolino, Moyo First Size, Belenka

Vhodné od dvoch mesiacov (konfekcia 56/62):

Zumbucca model 2015, Bimbi Mini, Fidella Fly Tai New Size, Buzzidil Standard, Lenka rastúca 1, MoniLu Uni, Buzzidil Standard, Diva Essenza, Lenny Up, Tula Free to Grow,

Vhodné od troch mesiacov (konfekcia 62/68):

Fidella Fusion Toddler Size (staršia verzia), African Baby Carrier Original ABC, Lenny Lamb Baby, Lenka nosítko standard, Liliputi Meh dai, Al&Izi Meh dai baby verzia, Love&Carry Meh dai, Moyo Cross, Moyo Classa, Lenka 4Ever, Sestrice Carrier, Zumbucca rastúca verzia 2 s rovným strihom, Andala, Donkey, Eli Handmade, Jony & Jane, Kagano, MoniLu Mini

Vhodné od štyroch mesiacov (konfekcia 68):

Blue Bear Baby, Love&Carry, Karaush, Kibi (podľa výrobcu, testeri uvádzajú tak od 5/6 mesiacov), Bimbi Maxi, Madame Googoo

Vhodné od piatich mesiacov (konfekcia 68/74):

Patapum, LennyLamb Mei Tai, African Baby Carrier Deluxe ABC , Veka, Aloe Baby Minus, Madame GooGoo Baby

Vhodné od ôsmich mesiacov (konfekcia 74):

Karaush Toddler, Buzzidil XL, Moyo Cross/Classa Classic, Aloe Baby Plus, Kokadi Toddler

Vhodné od desiatich mesiacov (konfekcia 74/80):

Lenny Lamb Toddler, Al&Izi Meh dai Toddler, Kokadi Tai Tai Toddler, Kokadi Flip Toddlersize

Vhodné od dvanástich mesiacov (konfekcia 80):

Lenka nosítko medziverzia, Rischino XXL, Bimbi Maxi, MoniLu medziverzia, Lenka rastúca 2, Sestrice Carrier Plus, Buzzidil XL, Fidella Fusion 2.0, Lenny Lamb Toddler, Tula Toddler, Aloe Standard Plus, Madame Googoo standard, Patapum Toddler

Vhodné od osemnástich mesiacov (konfekcia 86):

Tula Toddler, Lenka nosítko Toddler, Blue Bear Batole, Kokadi Flip Toddlersize XL, Kokadi Tai Tai XL, Zumbucca XXL, Kokon Toddler, Martys Toddler, MoniLu Maxi, Mia Maxi, Isara SSC V3 Toddler, Neko Toddler

Vhodné od troch rokov (konfekcia 92/98):

Skaldino, Skaldino XL, MoniLu Maxi Plus, Connecta Preschool, Madame GooGoo Preschool, Wompat Pre-school

Rozdelenie v závislosti od materiálu

Nosiče sa šijú buď z bavlny (väčšinou je to 100%-tná bavlna alebo biobavlna, Manduca v klasickej verzii sa šije z kombinácie bavlny a konope, čo niekomu vyhovuje viac) alebo zo šatky, prípadne z ľanovej látky.

Nosiče šité zo šatky sa vo všeobecnosti považujú za mäkšie, pohodlnejšie pre dieťa aj nosiaceho, šatkovina sa lepšie prispôsobí telu dieťaťa a obopne ho. Avšak nosiče z bavlny (teda bavlnených látok) vedia byť rovnako pohodlné, záleží na tom, ako je nosič šitý a z akých látok (s akou hustotou tkania).

Vo všeobecnosti by som na menšie a ľahšie deti (cca do 8/9kg)  odporučila šatkové nosiče zo šatiek s nižšou gramážou (okolo 240g/m2) a na väčšie a ťažšie detičky nosiče látkové alebo zo šatiek s gramážou nad 280 g/m2. Pri nosičoch ušitých zo šatiek je ideálne voliť čistú bavlnu, husto tkanú šatku v atlasovej väzbe (nie každá šatka je vhodná na ušitie nosiča).

Nosiče zo šatky:

Bimbi (možnosť ušitia aj z látky), Zumbucca, Lenka nosítko, Karaush, Lenny Lamb, Isara (sú aj látkové), Madame Googoo (aj látkové), Noiga (možnosť ušitia aj z látky), Fidella, DidyTai, Fly Tai, Storchenwiege nosič, Harma Mei Tai, EmeiBaby, Isara, Buzzidil, Kokadi Flip, Kokadi Tai Tai, Moyo Classa, Moyo Cross, Rischino Standard (šatková verzia), Rischino XXL, Sestrice

Nosiče z bavlny/biobavlny:

Manduca, Liliputi, Rischino Standard, Beco, Ergo, Boba, Je Porte Mon Bebé, Noiga (možnosť ušiť nosič aj zo šatky), Tula, Isara, Madame Googoo, Love&Carry, Bondolino, Al&Izi meh dai, Love&Carry meh dai, Kibi, Blue Bear, Patapum, African Baby Carrier, Skaldino

Rozdelenie v závislosti od flexibility nosiča

Rastúce nosiče

Tieto nosiče rastú spolu s dieťaťom a teda vydržia vám na dlhšie nosiace obdobie, keďže sa dajú pomocou sťahovania/cvokov prispôsobiť aktuálnej veľkosti dieťaťa. Rastúce nosiče sú medzi nosiacimi ľuďmi nesmierne obľúbené práve vďaka svojej univerzálnosti. S nastavením sa treba zväčša pohrať, nie každému táto možnosť vyhovuje, opäť platí, že treba vyskúšať

Značky rastúcich nosičov: Kibi, Zumbucca, Bimbi (2 verzie rastúcich nosičov), Liliputi 2015/2016, Isara, Fidella Fusion, DidyTai, Fly Tai, Storchenwiege nosič, Harma Meh dai, EmeiBaby, Buzzidil (3 verzie rastúcich nosičov), Kokadi Flip (3 verzie rastúcich nosičov), Kokadi Tai Tai (3 verzie rastúcich nosičov), Moyo Classa, Moyo Cross, Rischino XXL, Rischino Flexible, Sestrice Carrier (2 verzie rastúcich nosičov), Madame GooGoo Adjustable, Lenka 4Ever a Lenka rastúca 1 a 2, MoniLu, Lenny Up, Isara, Kokon, Diva Essenza, Tula Free to Grow, Andala, Kibi,

Rôzne verzie (Baby/Toddler)

Tieto nosiče sa vyrábajú v rôznych veľkostiach (alebo iba v jednej veľkosti), to znamená, že keď vám z nej dieťa vyrastie (to poznáte tak, že nemá spodok nosiča od kolienka po kolienko – toto je alfa a omega pri ergonomickom a pohodlnom nosení), je treba sa poobzerať po väčšom nosiči. Tejto varianty nosenia sa netreba báť, pôvodný nosič sa vždy dá predať s pomerne malou stratou (vždy záleží na opotrebení nosiča a na tom, ako sa o neho staráte). Čiže jednoducho povedané, menší predáte, väčší kúpite Výhodou týchto nosičov je ich jednoduchosť – nič netreba nastavovať, prestavovať, meniť.

Značky nerastúcich nosičov: Liliputi edícia 2014/2015 a staršie, Rischino (rastie pomocou prídavných extendrov), Lenka Nosítko (3 veľkosti), Karaush (2 veľkosti), Lenny Lamb (2 veľkosti), Madame Googoo (9 druhov veľkostí), Noiga (4 veľkosti), Manduca (ALE!! dajú sa dokúpiť extendre a rozzipsovať vrch nosiča čím sa opierka predĺži), Beco, Ergo, Boba, Je Porte Mon Bebé, Tula (2 veľkosti), Love&Carry, Bondolino, Al&Izi Meh dai (3 veľkosti), Love&Carry Meh dai, Blue Bear, Patapum, African Baby Carrier, Skaldino (2 veľkosti)

Moja skúsenosť je taká, že cca do toho roku sa viac oplatí rastúci nosič (a extra prvého pol roka, kedy bábätko rastie doslova raketovou rýchlosťou), neskôr, keď sa rast spomalí, aj nerastúci nosič vie vydržať pomerne dlhé obdobie – pri Evičke mi napríklad Lenka medziverzia vydržala rok a pol, čo je pomerne úctyhodné pokrytie veľkej časti nosiaceho obdobia. Nerastúcich nosičov sa netreba báť, tiež majú svoje výhody.

Mýtus menom Nosič na celé nosiace obdobie

Pokiaľ ste sa dopracovali až sem a nie ste o nič múdrejší, čo sa týka výberu nosiča – ba priam by sa dalo povedať, že vám zo všetkých tých možností hučí v hlave – mali by ste vedieť jednu vec. Neexistuje nič také ako univerzálny super nosič na celé nosiace obdobie ktorý sadne každému. Pretože každému sadne niečo iné, a každý vám aj odporučí niečo iné. Najlepšie je nosič vyskúšať – na toto sú super nosiace stretká a nosiace trhy, prípadne nosiace podporky, takže vám odporúčam pridať sa do FB skupiny Nosenie detí s láskou a Nosíme naše deti alebo na Modrom Koníku do Nosíme naše deti.

Tam sa dozviete viac o týchto akciách, prípadne sa často nájdu aj ochotné mamičky, ktoré sa nachádzajú vo vašom okolí a dovolia vám prísť si k nim nosič vyskúšať (alebo ju zavolajte na kávičku a koláčik, tomu máloktorá matka odolá!)

Ďalej je tu možnosť vyskúšať si nosič v kamennej predajni alebo požičať si nosič zo skutočne širokého výberu požičovní.

Chcem nosič hneď!

Pokiaľ vaše kinderko ešte nie je na svete a vy ten nosič za každú cenu chcete kúpiť ešte predtým, než sa narodí, odporúčam vám riadiť sa samozrejme vhodnosťou nosiča (teda hľadať nosič vhodný na obdobie od ktorého chcete nosiť) a tým, čo sa vám páči. Vždy je možnosť nosič predať, ak by vám nesadol a ďalej hľadať niečo podľa vašich preferencií (keďže už budete lepšie vedieť čo vám na nosiči nevyhovuje a čo áno) – treba však rátať s tým, že nosič už pravdepodobne nepredáte za plnú sumu a kým vám príde iný, nemáte v čom nosiť (a stále nemáte záruku, že ten druhý už určite sadne).

Prehľad eshopov pre zakúpenie nosičského tovaru

Ak už ste si nejaký nosič vybrali a chcete o ňom vedieť viac (prípadne si prečítať priamo skúsenosti ľudí), nebojte sa pridať do FB skupiny Nosenie detí s láskou a Nosíme naše deti alebo na Modrom Koníku do Nosíme naše deti a pýtať sa

Rada by som dala do pozornosti aj skvelú stránku o nosičoch, ktorá zahŕňa ich rozdelenie, obsahuje recenzie a rôzne informácie:

https://fullbucklemama.wordpress.com/

Ďalej skvelý youtube video kanál od Hanky, kde sa dozviete o nosičoch takmer všetko – od starostlivosti cez správne ergo nosenie a nosenie na chrbáte až po recenzie a návody na používanie jednotlivých nosičov:

https://www.youtube.com/channel/UCqD3QOCbIGomwoYy308f1zg

Odporúčam aj pozrieť si album recenzií na FCB v skupine Nosíme naše deti a Nosenie detí s láskou.

Názor na “Ergonomické nosiče a ich rozdelenie

  1. Spätné upozornenie: Výber ergonomického nosiča pre novorodenca – Lenivá Matka

Pridaj komentár