Šestonedelie, časť tretia – Ako z toho von

od autora: | 13. mája 2021

Už vieme, ako môže vyzerať také echtné šestonedelie, čo všetko za tým je (alebo nie je), a určite by bolo fajn napísať si aj veci, ktoré by – aspoň čisto hypoteticky, keďže je to naozaj veľmi individuálne – mohli pomôcť z pekla von alebo aspoň zmierniť jeho priebeh.

Čo všetko teda pomáha?

V prvom rade, NIE JE HANBA vyhľadať odbornú pomoc, nech je vaše šestonedelie akékoľvek – aj keď je žena „len“ smutná, ale má pocit, že by sa rada o tom porozprávala s niekým odborne vzdelaným, smelo do toho! Naozaj netreba čakať na chvíle, kedy budete sedieť na balkóne a plakať od zúfalstva alebo sa dostanete do stavu neschopnosti postarať sa o čokoľvek – a kohokoľvek – okolo vás. Tam to totižto vôbec nemusí zájsť. 

Odkedy sme boli s Evičkou u psychologičky, vrele to odporúčam každému 😀 od danej návštevy v podstate spriadam plány, ako si z tej chápajúcej bytosti urobiť naj kamku tak, aby to nebolo podozrivé – ale obávam sa, že ak by sme sa okolo nej všetky Pojašené zlietli ako vrany, a zavalili ju koláčikmi a našimi problémami, dostali by sme doživotný zákaz sa k nej približovať. Súdnou cestou.

Srandujem. Trochu… Fakt bola skvelá. Zdôveriť sa niekomu, kto vám pozerá do očí a POČÚVA vás a každé jedno vaše slovo vníma a berie vážne bolo…wow. Proste wow. Niekto, kto vás nesúdi, nekritizuje, nekrúti očami ani hlavou, proste počúva, pýta sa a zaujíma sa. A ako bonus vás navedie presne k tomu AHA momentu, po ktorom si uvedomíte, že to ide. A že to bude dobré.

Takže…návštevu psychológa/psychologičky odporúča 10 Lenivých matiek z 10tich.


Rozprávať o tom, písať o tom, nedusiť to v sebe

Toto je podľa mňa úplne najdôležitejšia vec. Proste to dajte von, je to ozdravné – a ak sa na to necítite vo svojom okolí, nech sa páči, toto je jedna mega skvelá skupina, kde bude čokoľvek, čo napíšete, rešpektované a neodsudzované:

4ty3mester

https://www.facebook.com/groups/702749383484356/about/

Ak máte vo svojom okolí niekoho, komu sa môžete zdôveriť a posťažovať, neváhajte. Manželka / manžel / partner / partnerka / priateľ / priateľka, kamaráti, známi, napíšte im, zavolajte, stretnite sa s nimi, dajte to von.

Nikdy, naozaj nikdy, to neduste v sebe, bude to len horšie. Ak toto nie je pre vás cesta, napíšte si to len tak pre seba. Do zošita, na papier, do počítača, prípadne nahrajte na diktafón a vymažte, vyrozprávajte, zakopte, spáľte, čokoľvek – fantázii sa medze nekladú – základ je, že to proste musí ísť von. 


Žiadne nároky!!!

Takpovediac späť na zem. Drobné ciele. Napríklad – zajtra ráno vstanem a umyjem si zuby. Alebo očešem vlasy. Len nie všetko naraz, nebuďte na seba náročné. Nesrandujem!

Dovoľte si celý deň nerobiť nič okrem starania sa o dieťa. Žiadne nákupy, varenie, upratovanie, práca – iba vy a vaše dieťa. Okúpte sa spolu, váľajte sa na posteli, spite spolu, vyzlečte bábätko aj seba a položte si ho na hruď, a proste buďte prítomné. Nič – naozaj nič – nie je dôležitejšie v tom momente ako vy a vaše dieťa.

Dovoľte sama sebe úplne zlenivieť – a s tým súvisí aj ďalší bod.


Nehanbiť sa poprosiť o pomoc

Je úplne jedno, koho. Rodinu, priateľov, známych, partnera alebo partnerku – ktokoľvek je schopný a ochotný pomôcť, berte to a nehanbite sa ich požiadať o čokoľvek.

Nech vám nakúpia.

Nech vám navaria.

Nech vám upracú.

Nech vás objímu a vypočujú, ak to tak chcete.

Nech vám postrážia alebo zabavia staršie dieťatko, ak nejaké máte.

Nech vám neberú dieťa, aby ste si všetky tieto veci urobili samé, pokiaľ ich o to vyslovene nepožiadate. Práve to, že za vás toto všetko urobia, vy sa môžete venovať iba bábätku a budovať si s ním vzťah a stavať svoje sebavedomie a kompetenciu matky.

Do starostlivosti o domácnosť aj dieťa zapojte aj partnera / partnerku. Vždy, keď to ide. Aj keď iba na 5 minút – každá chvíľa sa ráta. Je to predsa naša domácnosť a naše dieťa.


Pravidelný me-time

Aj 5 minút denne osamote vo vani alebo sprche dokáže niekedy zázraky. Čím je dieťatko väčšie, časové intervaly môžete skúšať predlžovať – s ohľadom na to, ako to vy sama cítite. Ale fakt je super popri celej tej starostlivosti o dieťa myslieť aj na seba a dopriať niečo iba sama sebe – či už je to masáž alebo „obyčajná“ prechádzka do obchodu či vynesenie smetí (naozaj!!), doprajte si to. Je to dôležité. Mama je dôležitá!

Z hľadiska dĺžky článku sa môže zdať, že je to v podstate jednoduchý proces. Čo je na tom také ťažké? Reálne asi všetko – ale najťažšie je rozoznať a priznať si, že potrebujem pomoc. Aj keď len malú, v podobe nákupu alebo navarenia. Často sa s tým spája pocit zlyhania a hanby – predsa to MUSÍME zvládnuť samé!

Nie, nemusíme.

So stratou komunít sme zároveň stratili podporu a pomoc, aká bola kedysi v šestonedelí absolútne prirodzená, normálna a automatická. https://tehotenstvo.rodinka.sk/sestonedelie/sestonedelie/sestonedielka-do-kuta/

Stratili sme možnosť a priestor pomáhať si navzájom bez toho, aby sme o to museli žiadať. Ostali sme samy. Začať o tom rozprávať je to najmenej, čo môžeme urobiť.

Pridaj komentár